Dumdomega.cz
Magazín o alternativním bydlení

Beta

Podvozek pro maringotku

Maringotky se u nás dříve sériově vyráběly a to hned v několika závodech. Proto je tento koncept stavby u nás už známý a velice oblíbený. Maringotky se vyráběli v několika typech a provedeních a lišili se velikostí, provedením a vybavením .

Takže i podvozky pro maringotku u nás bazarově lze sehnat v několika různých provedeních a každý z nich má své výhody a nedostatky. Takže následuje malá lekce z výroby maringotek u nás 🙂 .

Základní typy maringotek a podvozků

Lesenka (jednoosá)

Byla maringotka menších rozměrů usazená na malý jednoosý podvozek (3mx2.3m) .

Základní typy maringotek a podvozků

Orličan (dvojosá)

Dvouosá maringotka s oblou střechou a rozměrech 7m x 2.2 m a výškou 3m. Vyráběná za komunismu u nás v Choceni .

Slušovice (dvojosá)

Maringotka s typicky kvádrovitým tvarem s rozměry 7,3m x 2,4 m a výškou 3,1m.

Zakázková výroba

Samozřejmě jedou z možností je poptat zámečnickou dílnu a podvozek nechat vyrobit na zakázku buď z dohledaných plánů seriově vyráběných typů nebo podle vlastního výkresu. Taková výroba je však velmi drahá a zdlouhavá protože se jedná o složitý výrobek. Ceny nových podvozků se pohybují od 45000 do 100000Kč podle velikosti.

Použití podvozku pro traktorový vlek:

Další z možností je použití klasického podvozku pro traktorovou vlečku. Tato možnost má však zásadní nedostatek a to výšku zakladny která nám ovlivnujě výšku stropu a následnou celkovou výšku stavby. Na takovém podvozku je nemožné stavět maringotku se spacím patrem. V některých případech je nutné pro přepravu demontáž kol nebo celých náprav. Proto takovou varinantu nedoporučuji.

Samovýroba

Poslední z možností je vyrobit si podvozek svépomocí. Výroba takového podvozku není složitá. Základem je udělat si detailní výkres se soupisem materiálu. Držíme se pravdila více je lepší jak méně a je dobré podvozek a jeho nosnost naddimenzovat. Pro úsporu místa se používá system vkládání profilu aby se dosáhlo vyšší nosnosti. Nosným základem bývá dvojce tlustých traverz na které se kolmo vaří příčné nosníky . Ideální na práci je CO svařečka ale dá se použít i solidní elektrodová . Tato zakladní deska se uloží na dvojci náprav z čehož přední je s točnou a jí. Doporučuji též myslet na úložné prostory mimo vnitřek maringotku a využít prostor mezi koly. (Detailnější postup si rozebereme v další članku věnovaný výrobě podvozku svépomocí)

Slovo na závěr

Ceny podvozků na maringotku šli za poslední rok rapidně nahoru. A doba kdy se dal sehnat podvozek v solidním stavu za deset tisíc je nanávratně pryč. Může za to nejen nárůst poptávky po maringotkách ale i růst cen materiálu na jejich výrobu. Na druhou stranu větší poptávka dala za vznik firmám jenž se na výrobu takových podvozků specializují a jde tedy sehnat zcela nový vyhovující novým nárokům. Pokud máte omezený rozpočet doporučuji oběhnout dědiny v okolí a rozhodit sítě . Popřípadě shánět na internetovývh bazarech s předstihem. Na druhou stranu varuji před překupníky s těmito podvozky. Kteří skupují 50 let staré výrobky od starší lidí za 10 tisíc a obratem prodávají za 60tisíc . Pozdravuji mého oblíbence do Prostějova 😀 .

Naše sítě

Spolupráce

Recenze

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
John Doe
Designer
header-hero
header-hero
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x