Stavba konstrukce
Stavební systém ,,two by Four“ je u nás v poslední době hojně využíván. A to jak u velkých dřevostaveb tak v menších projektech typu Tiny house a další. Název dostal podle poměru stran dřevěných hranolů, ze kterých se tento systém staví. Tedy cca 2:4. Ve většině případů si tedy výrobci menších staveb nechávají na pile nařezat přesné rozměry 5x9cm nebo 4×8 cm. V krajním případě se dají použít střešní latě aby se snížili náklady na stavbu.
Spoje a spojovací materiál
Spoje u těchto typů stavby se řeší ,,na tupo “ .Tudíž odpadá úmorná práce s čepováním . Následná naprostá stabilita a pevnost konstrukce je zajištěna až ve spojení se zavětrováním, opláštěním a vnitřním obkladem. Jako nejčastější spojovací materiál jsou hřebíky od 50-120 nebo vruty dřeva.
Náročnost a potřebné vybavení
Stavbu zvládne každý bez ohledu na věk či pohlaví. Potřebné znalosti a dovednosti člověk nabije u dvou videí na YouTube a během půl hodinky jste připravení. Ke stavbě je potřeba pila na přesné řezy. Ideální je pokosová ne přímočará pila s laserem se kterou zvládne kvalitní práci každý. Následně spousta měřicích pomůcek od metrů po větší úhelníky. A podle typů spoje buď několik druhů kladiv nebo Aku vrtačku. Minimální počet stavebníků jsou dva. A ve dvou lidech jste schopni mít novou konstrukci maringotky za dva víkendy, Velkou výhodou k práci je též laserový kříž s vodováhou.
Výhody těchto staveb
Největší výhodou těchto typů staveb je jejich lehká náročnost a možnost stavby svépomocí. Od chatky až po Tiny house na stavbu stačíte ve dvou a se základním nářadím. Další nespornou výhodou je nízká cena a rychlost stavby .
Nevýhody těchto staveb
První je určitá životnost. Při špatném ošetření dokonce možnost napadení dřevokazným hmyzem nebo hnilobou. A oproti ocelové konstrukcí má menší robustnost a pevnost při částem stěhování.
Volba materiálu a cena
V nejlepší případě je dobré volit na konstrukci KVH hranoly nařezané na přesnou míru. Výsledná stavba je pak nejkvalitnější a nejpřesnější. Bohužel jejich cena a dostupnost je poslední dobou katastrofální .Další možností jsou vysušené hranoly které si necháte na pile dále zpracovat a nařezat na vámi požadované rozměry. Taková stavba je též velice přesná a konstrukce při následném dodatečném sesychání pracuje minimálně. Poslední a nejlevnější možnost je stavba z čerstvého řeziva. Jak nařezaného na daný rozměr tak střešních latí jako běžného okamžitého sortimentu každé pily. V takovém případě se doporučuje stavět rychle, hodně zavětrovat a dbát na spoje a následné zaklopení.